Airlive ma najmocniejsze routery, Ty wiesz jak ich używać!

Pytania, które ciągle zadają osoby chcące zakupić router są następujące:

- który ruter Pan poleca?
- jaki jest jego zasięg, czy jeżeli będę w drugim pokoju to przebije się sygnał przez ścianę?
- czy warto płacić za ten droższy?

Te i podobne pytania zadawane są sprzedawcom w sklepach.

Odpowiedzi są z reguły są takie, jakie chce usłyszeć klient, po czym w jego rękach bardzo często ląduje router, który nie ma nic wspólnego z komfortem pracy. Oczywiście nie zawsze, nie wszędzie, wszystko zależy od wiedzy osób i ich stanu emocjonalnego.

Właśnie ten komfort pracy jest tutaj rzeczą kluczową:

- brak zrywania połączeń,
- szybsze odbieranie i pobieranie poczty,
- szybsze przeglądanie Internetu,
- szybsze ściąganie plików,

Wiele ludzi również mówi „Mam pokrycie sygnałem w całym domu”, ale tak na prawdę mają zasięg umożliwiający zestawienie połączenia na marnej przepustowości. Wraz ze zwiększeniem odległości od routera transfer plików spada, oczywiście wszystko starają się ratować sama sieć zmieniając prędkości połączeń, czekając na odpowiedź z serwera zanim pokażą komunikat o niemożliwości kontynuacji pracy. Większa moc likwiduje ten problem całkowicie i zapewnia nam stabilność pracy.

Antena

Część z osób przy wyborze routera pyta i warunkuje zakup na podstawie anten. Jak są długie, czy są one odkręcane czy nie, bo sądzą, że antena wzmacnia sygnał. Jeżeli radio ma 17dBm to urządzenie dalej nie dostanie mocy. Większość urządzeń posiada 17dBm, część producentów by nie chwalić się tak skromnym wynikiem często po prostu nie publikuje tych danych.

Pamiętajmy:

Moc rośnie logarytmicznie, co oznacza, że zwiększenie mocy z 17dBm do 20dBm nie oznacza zwiększenia o 18% lecz o 100%. Spójrzmy na tabelkę poniżej:

50mW – 17dbM
63mW – 18dBm
100mW – 20dBm

126mW – 21dBm
252mW – 24dBm
504mW – 27dBm
1000mW – 30dBm
2000mW – 33dBm

Z drugiej strony warto jednak pamiętać, że w Polsce wg prawa urządzenie radiowe nadawcze lub nadawczo-odbiorcze pracujące w częstotliwości:

  • 2,400 – 2,4835 GHz może pracować z mocą maksymalnie 100 mW e.i.r.p. (20dBm)
  • 5,150 – 5,350 GHz może pracować z mocą maksymalnie 200 mW e.i.r.p. (23dBm) przy wyraźnym zaznaczeniu, że to pasmo dopuszczono do użytku tylko i wyłącznie wewnątrz pomieszczeń
  • 5,470 – 5,725 GHz może pracować z mocą maksymalnie 1000 mW e.i.r.p. (30dBm)

Co to oznacza w praktyce? Z mocnymi ruterami AirLive jest jak z jazdą samochodem…

Kupując auto najczęściej jego szybkość maksymalna wynosi znacznie więcej niż regulacje poruszania się w danym kraju. Czy jeździmy z prędkościami przekraczającymi regulacje? Oczywiście, że nie ;)

Tak samo jest z routerami. Router umożliwia zastosowanie dużej mocy, jednak nie można jej zastosować we wszystkich regionach.

Najwyższe możliwe ustawienia umożliwia nam Ameryka Południowa (aż do 33dBM) – czyli 20 krotnie wyższe niż w Polsce (20dBm) .

Nie każdy jednak router ma takie możliwości. Urządzenia AirLive mają super moc, a co najważniejsze regulowaną – w zależności od wybranego kraju. AirLive ma najmocniejsze routery, Ty wiesz jak ich używać.

Poniżej trzy urządzenia z serii HIGH Power i ich możliwości: