AirLive N.PLUG Real Wireless – pierwsze testy Routera wzmacniacza 802.11N

new-nplug

Router naprawdę bezprzewodowy

Jak wiele już widzieliśmy w świecie routerów, to prawda że wiele nowych rozwiązań raczej krąży wokół samego sprzętu i coraz większych przepustowości zmieniając chipsety, tworząc nowe protokoły a z nimi reklamy jak to nam powinno być już teraz dobrze. Tymczasem zmysł praktyczny odszedł w zapomnienie, albo lepiej napisałbym  „przyzwyczailiśmy się do pewnych standardów więc jest jak jest”.  Zaskoczenie przychodzi zawsze tak samo, i tak i tutaj pojawia się coś czego wcześniej nie miał nikt a co z pewnością w 100% spodoba się każdemu. Otrzymujemy bowiem samą prostotę rozwiązania bez zbędnych kabli, których plątanina zawsze doprowadza każdego z nas do obłędu – ot coś nad czym zapanować nie sposób i my to wiemy, ale część domowników już nie koniecznie.

N.Plug jest zintegrowanym z zasilaczem pełnym Routerem z obsługą modemów na USB sieci GSM 3G / 4G LTE posiada nadajnik WiFi w standardzie 802.11n 150Mbps, prócz tego wyposażony jest również w pełnoprawny port LAN i WAN. N.Plug dostarczany jest w raz z anteną zewnętrzną 3dBm bardzo dobrze wykonaną zaopatrzoną w ruchome kolanko pozwalające na lepsze jej ustawienie.

Pierwsze co rzuca się w oczy  to bardzo przyjemny design z subtelnymi diodami stanu :  zasilania, obecności sieci Internet (sic!), aktywności wlan, portu Wan/lan1 oraz lan2, rozkładają na łopatki małe rozmiary całości urządzenia. Tak jak w modelu n.mini tak i n.plug posiada sprzętowy przełącznik wyboru trybu pracy a wybierać możemy z pośród trybów AP – punkt dostępowy WIFI, Router – klasyczny router WiFI np. do kablówki, Repeater – czyli wzmacniacz sieci WiFi gdy w jakiejś części domu czy mieszkania potrzebujemy wzmocnić sygnał.

Zaletę N.PLUG widać od razu – on nie zajmuje miejsca, sam jest zasilaczem więc nie ma kabla. Jeżeli podepnę kabel, będę mógł np. podpiąć nim TV z DLNA z moją siecią i z siecią Internet co ciekawe w tym trybie działa zarówno współdzielenie łącza z Telewizorem jak i wzmacnianie sygnału anteną WiFI – czyli 2 w jednym, dajemy łącze dla Telewizora i w tym samy czasie wzmacniamy sygnał po WiFI. Do takiego wykorzystania N.PLUG sprawdzi się również manager pasma sieciowego w zakładce QOS gdzie możemy przypisać odpowiednie pasmo sieci dla TV, by korzystając z sieci WIFI urządzeniem innym niż TV nie spowodować szarpania filmu na TV, który ktoś właśnie ogląda.

Teraz trochę zdjęć samego urządzenia robionych na gorąco.

Opakowanie klasyczny box znany z urządzenia N.Mini a w środku to co zwykle jest nam niezbędne, czyli urządzenie N.Plug, antena 3dBi oraz kabel RJ45 niezbędny do podłączenia komputera / konsoli do gier czy TV z DLNA. Samo pudełko jest ładnie „ografikowane” schematami podłączenia urządzenia, wraz ze wskazówkami dotyczącymi sprzętowej zmiany trybów pracy. W komplecie znajduje się również płyta CD z manualem.

Samo urządzenie rzeczywiście nie jest wielkie i spokojnie mieści się w standardach europejskich rozmiarów wtyczek czy zasilaczy, antena z kolankiem umożliwia lepsze wpasowanie sprzętu do listwy zasilającej lub gniazda ściennego – wiadomo że w podwójnych gniazdkach musi się coś jeszcze zmieścić – aż kusi by kiedyś takie gniazdo było przelotowe zostawiając nam dalej wolne miejsce na ksztalt przelotki, choć ciężko wtedy byłoby rozmieścić tyle przełączników, diód, gniazd i portów

Test : konfiguracja – Tryb Repeatera czyli wzmocnienie sygnału sieciowego

.

Pierwsza czynność to ustawienie trybu pracy urządzenia selektorem na obudowie, przesuwamy przełącznik w tryb repeater. Urządzenie standardowo w tym trybie znajduje sie pod adresem 192.168.1.253 wymaga wcześniejszej konfiguracji parametru SSID naszej sieci i/lub sposobu zabezpieczeń. Pierwsze kroki to przypisanie naszej karcie sieciowej wolnego adresu IP np 192.168.1.101 ,

Zatwierdzamy „OK”, następnie podłączamy kabel sieciowy  naszego komputera do złącza LAN w N.PLUG i wchodzimy do przeglądarki internetowej i wpisujemy w wierszu statusu adres 192.168.1.253. powinniśmy zobaczyć menu systemu wspomagania konfiguracji.

Jak widać urządzenie włączone w trybie Repeatera startuje od przeskanowania wszystkich sieci jakie znajdują się w zasięgu, tutaj przykładem jest nasz testowy Router Air3GII, który w testach będzie pełnił rolę Punktu dostępowego, to jego sygnał będziemy wzmacniać, chodzi nam również o to by po naszej konfiguracji możliwe było podłączenie LCD TV do sieci Internet dlatego wybrany został tryb Repeatera. Ponieważ wzmacniamy sygnał z Air3GII – jego wybieramy z listy jak niżej.

po zaznaczeniu w polu „select” wciskamy „next” by przejść do panelu zabezpieczeń.

Urządzenie wybrało ssid takie samo jak sieci, którą wzmacniamy czyli Air3G wstępnie rozpoznało kodowanie jako WPA2 my mamy tylko wybrać czy jest to TKIP czy AES ( ustawiamy zgodnie z naszym routerem domowym – tu wybrałem AES i takie polecam, TKIP jest już np niewspierane przez nowe dystrybucje linuxa z powodu licznych niekompatybilności co skutkuje zrywaniem połączenia ), i wpisujemy już teraz klucz/hasło naszej sieci domowej na końcu wciskając Finish.

teraz kilkadziesiąt sekund czekania na restart urządzenia i już mamy skonfigurowany Repeater WiFi. Tak przygotowane urządzenie możemy już użyć zarówno jako sam wzmacniacz/repeater jak również w tym samym czasie będzie ono udostępniało sieć internet do podłączonego do sieci LAN urządzenia, czy to będzie konsola do gier, czy tuner TV Sat, czy Amplituner z  obsługą podcastów.

Tak skonfigurowany N.Plug testowałem ze współpracą z Telewizorem LCD testując „na oko” działanie aplikacji pod DLNA takich jak IPLEX czy IPLA przez serwis Youtube aż do podcastów radiowych life z sieci Internet, całość pracowała bardzo stabilnie mając 2 ściany za przeszkodę „naturalną”, ale jak wyglądają pozostałe testy i więcej danych już typowej prędkości ? To już sprawa testów wydajnościowych.

Testy Wydajnościowe

Lubię 2 rodzaje testów wydajnościowych - pierwszy rodzaj polega zwykle na maksymalnym wysyceniu łącza pakietami przez siebie tworzonymi, to bardziej przypomina floodowanie w celu osiągnięcia jak największej przepustowości. Drugi rodzaj testu jest bardziej związany z odczytywaniem danych z dysku twardego wraz z całością przesyłania treści czytanej z punktu A do punktu B – gdzie wybieramy fizyczne dane w postaci dużego pliku i on zostaje testowo przesłany.

I tu pierwszy program z testowych przesyła plik wielkości 21MB wg architektury połączenia Serwer_____Air3GII w trybie AP – - – - – - – - N.PLUG w trybie repeater podłączonego bezprzewodowo do notebooka. Widzimy 5 testów z kręceniem laptopem w jednym pomieszczeniu gdzie średnia testu to około 1,1MB na sekundę czyli połowa rzeczywistego transferu Air3GII, gdzie test samego Air3GII widzimy niżej.

Pierwsze 2 wykresy z danymi to wykres pracy po WiFi – druga para to bezpośrednia praca switcha wbudowanego w Air3GII w połączeniu kablowym serwera i klienta. Znając już wyniki oparte o przesyłanie konkretnego pliku teraz wyniki testu floodowania. Używany program to NetRunner znów w architekturze klient serwer i testowanie pracy N.PLUG w trybie Repeater oczywiście najpierw na interface WiFI – czyli sygnał odebrany z Air3GII bez routowania/w tej samej klasie adresów zostaje wzmocniony tym samym nadajnikiem radiowym i przekazany do podpiętego bezprzewodowo Laptopa.

Wynik testu znów w granicach 1MB pliku na sekundę pokazuje, że więcej we współpracy z Air3GII już wycisnąć nie można a dwa wyniki z 2 niezależnych programów się pokrywają, więc kolejnym testem będzie współpraca z podłączonym urządzeniem do portu LAN czyli wydajność, jaką zagwarantuje nam N.PLUG działając w trybie Repeater/Wzmacniacz ale przesyłając już nie po tym samym Interface sygnał dalej, ale przełączając go tylko dla portu LAN czyli do kabla RJ45.

I tu po tym teście wreszcie widać kolosalną różnicę w obciążeniu urządzenia, całość wygląda na tyle dobrze że pod spodem szczegółowe dane z testu w podziale na jego składowe – ale widać na nich dokładnie pełną moc samego N.PLUG której nie ma się co wstydzić urządzenie klasy 802.11N 150Mbps.

Ostatni test to test trybu Router – by zobaczyć wpływ Routowania jako zadania dodatkowego dla obrabianych pakietów, również umieszczam w całości – całość oczywiście transmisja po WiFi czyli tak jak gdyby N.PLug był naszym routerem domowy.

I tu miłe zaskoczenie jaką równą kreską idzie transfer download stabilnie w 30 sekundowym teście obciążenia pokazując stabilne 30Megabitów.

Podsumowanie Testu wydajności

Biorąc pod uwagę że mamy urządzenie duże 150N w postaci Air3GII i małe N.Pug to N.Plug zaskakuje prędkością w standardowych trybach pracy, w szczególności tryb Routera jest wyraźnie 20% procent szybszy od standardowych wartości, testy plikowe Air3GII pokazywały 3,1MB a N.Plug obciążeniowo w trybie czystego dowloadu również w TCP/IP 3,8 i jest to przyzwoity wynik klasy routerów desktop. Prędkość trybu repeater w granicach 1MB to wynik z pogranicza łącza 10Mbps a do streamowania filmów w rozdzielczości HD operatorzy życzą sobie 3Mbps łącza – więc również jest to szyte na miarę z dwukrotnym naddatkiem ( wymagania podawane w serwisie ipla / iplex dla abonamentu VIP w jakości HD). A Mówimy przecież o sygnale wzmacnianym i repeatowanym przez repeater WiFI – czyli tak jakbyśmy wzmocnili sygnał po WiFi i dostarczyli również po WiFi do telewizora dla strumieni DLNA. Gdy wykorzystamy natomiast N.Plug zgodnie z przeznaczeniem czyli funkcja repeatera będzie funkcją dodatkową a skupimy się na przekazywaniu sygnału WiFI odbieranego z domowego Routera i przekazywanego kablem rj45 do Telewizora to prędkość / wysokość naddatku transferu jest dziesięciokrotna i z wymaganych 3Mbps mamy do dyspozycji 30Mbps. Całość wydaje mi się zbędna komentarza – jest po prostu wystarczająco ZA BARDZO.

N.Plug i ciekawe funkcje

N.Plug posiada parę niezmiernie przydatnych funkcjonalności zaszytych w firmware. Tak jak na początku konfiguracji by móc podłączyć się ze 100% pewnością do właściwego urządzenia czyli N.Plug a nie Air3GII potrzebowałem mieć osobne SSID sieci wzmocnionej by je od siebie odróżnić. Rzeczywiście zgodnie ze wskazaniem konfiguratora mamy tu do wyboru albo pracę w jednym SSID czyli całą sieć domowa nazywa się tak samo, ale również urządzenie daje możliwość nazwania sieci wzmocnionej przez N.Plug inną nazwą. I tak w trybie Repeater/wzmacniacz mamy do wyboru jedną extra nazwę dla sieci wzmocnionej, tak w trybie Router mamy już tych sieci 4 – jest to popularna funkcjonalność Virtual AP lub Multi SSID gdzie sami określamy strategię dostępu do poszczególnych sieci WiFi ( SSID ), osobne kodowania, czy wręcz i tu wielkie brawa do Zasobów !!! – Funkcjonalność ta znana jest dość dobrze posiadaczom bardziej zaawansowanych urządzeń gdzie klasyfikowanie klientów odbywa się wg zasady przyłączenia do całości sieci lub tylko do jej określonych zasobów. Tu w N.Plug jak na zdjęciu niżej widzimy 4 możliwe do stworzenia adresy SSID wraz z deklarowaniem dla każdego SSID klasy WAN lub WAN/LAN

C0 nam to daje ? ułatwia życie w klasie „gościa”. Wyobraźmy sobie sieć domową i naszego znajomego chcącego mieć dostęp do Internetu z PDA czy Smartfona – wiadomo że sieć domowa to serwer plików lub NAS, to zasoby udostępniane na dyskach twardych, a dając komuś hasło do sieci Internet – będzie miał pełne prawo exploracji całości zasobów sieci. Ta prosta funkcjonalność pozwala na stworzenie sieci „guest” i nadanie jej osobnego hasła dostępowego i co najważniejsze – korzystać będzie można tylko  z zasobów sieci Internet udostępnionych przez port WAN bez możliwości przeglądania naszych plików na dyskach i komputerach lokalnych w domu.

Kolejny ulubiony – Wireless Schedule – ale gdzie jest „kasa „?

Mało ale to maksymalnie mało osób kupując sprzęt WiFi czy domowy router mają świadomość tego, że on lekko zużywa prądu za 5 pln miesięcznie – już widzę wasze miny ;) – nikt nie uświadomił ehh… to budzimy się i szukamy w google na pierwszym linku „ile prądu zużywa router” znajdziecie artykuł i część blogu osób już świadomych :  cytując ze strony http://www.vattenfall.pl/pl/blog-rodziny-slabik.htm

„Tak jak wspominaliśmy wcześniej widać, że urządzenia związane z internetem zużywają tylko 0,2 kWh mniej od lodówka, która jest największym poborcą prądu. Od dnia 9 kwietnia, po wprowadzeniu kilku nowych podłączeń i wyłączników na noc router będzie wyłączany, co na dobę powinno zaowocować spadkiem zużycia z obecnych 0,4 kWh do 0,3kWh”

Nazwisko Miesięczny koszt energii Rodzaj urządzenia
Słabik 5,58 zł Router D-Link DI-524
Hirsz 5,34 zł Router Linksys WRT54GC
Słupkowscy 4,58 zł Router Noname

Jak przeczytacie w blogu rodzina Słabików w końcu dokupiła elektroniczny wyłącznik do Routera, za który zapłacili extra paredziesiąt złotych ;) by robić to, co N.Plug robi w standardzie. I jeszcze taniej. – Standardowe routery zasilane są 12V 1,2A natomiast woltaż N.Plug to 5V  czyli koszt miesięczny znów zredukowany o połowę. Dlatego Tak ważne jest kalendarzowe wyłączanie routera w godzinach, w których nie korzystamy z łącza WiFi bo w ten sposób redukujemy nasze koszty dramatycznie.

Prędkość Przycinana lub gwarantowana

Kolej na QOS, gdzie wyobrażam sobie rodzinę oglądającą film na TV z Internetu i nagle jedno z domowników zapragnęło odpalić Emule by dociągnąć pliki  – film się przycina i jak temu zaradzić ?

Wystarczy wpisać Adres MAC urządzenia wpiętego do N.Plug i zdefiniować gwarantowane pasmo, od tej pory urządzenie będzie priorytetowane przy dostępie do Internetu i od tej pory TV nie będzie szarpał transmisji streamu Video z sieci.

Port USB czyli możliwość podpięcia Modemu sieci GSM 3G/4G LTE

Funkcjonalność dostępna – przez mnie nie testowana, warta wspomnienia. Urządzenie zapewnia kompatybilność z modemami z listy : http://fs.airlive.com/support/N_plug_Compatible_List.pdf

Warto odwiedzać stronę z aktualizacjami oprogramowania, nowe wersje zawierające update’y do obsługi co chwilę nowych modemów sieci GSM znajdują się pod  podanym linkiem : http://www.airlive.com/support/support_3a.jsp?pdid=PD1317777691964

 

 Konfiguracja w trybie Repeater

założenia :

Router domowy ma innej klasy adresację IP niż standardowa. Standardowo przyjmuje się że adres IP routera w sieci domowej to 192.168.1.1  moja natomiast 192.168.0.1 – twoja może być jajakolwiek np 10.10.10.1 a dzięki temu filmowi mam nadzieję że skonfigurujesz N.Plug poprawnie.  N.Plug w tej konfiguracji zwiększa / wzmacnia sieć domową i jednocześnie zapewnia sygnał na porcie LAN czyli kabelkiem możesz podpiąć LCD TV…

Click here to view the embedded video.

Podsumowanie GUI N.Plug

Zdjęcie HI-RES