Beam Forming – technologia w służbie sieci bezprzewodowych. Mocniejszy sygnał, większy zasięg w routerze Airlive!

Beamforming (lub kształtowanie wiązki) to nowoczesna technika przetwarzania sygnału, polegająca na kierunkowej transmisji sygnału. Uzyskanie odpowiedniego kierunku transmisji sygnału jest możliwe do osiągnięcia dzięki odpowiedniemu ułożeniu anten (w tzw. Szyk). Jak wiadomo, przecinające się strumienie sygnałów pod pewnymi kątami się wzmacniają, a pod pewnymi wytłumiają. Określenie odpowiedniego ustawienia anteny pozwala na „skierowanie” wiązki sygnału we wskazane miejsce.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ta metoda działa zarówno po stronie odbiorczej jak i nadawczej. Kształtowanie wiązki może być stosowane zarówno w transmisji fal radiowych jak i dźwiękowych. Technologia ta znalazła szereg zastosowań m.in. w:

  • Radarach, sonarach
  • Sejsmologii
  • Komunikacji bezprzewodowej
  • Akustyce
  • Biomedycynie

W komunikacji bezprzewodowej technologia ta wykorzystywana jest w domowych urządzeniach takich jak rutery. Jednym z modeli ruterów marki AirLive pracującym w tej technologii jest N450R – flagowy model wyposażony w ogromną liczbę funkcji oraz właśnie beamforming. Poniżej znajduje się krótki filmik opisowy ukazujący podstawowe funkcje beamformingu:

 

Click here to view the embedded video.Airlive N450

Router wielokrotnie wyróżniany i nagradzany przez niezależne portale internetowe. Jest to jeden z najlepiej sprzedających się  produktów firmy Airlive.AirLive N450R tworzy bezprzewodową sieć na dwóch częstotliwościach, jest ona kompatybilna ze wszystkimi dostępnymi standardami (a/b/g/n). Dodatkowo urządzenie posiada wbudowane anteny 3T3R MIMO które pozwalają na osiągnięcie transferu rzędu 450Mb/s na częstotliwości 5GHz oraz 300Mb/s na częstotliwości 2,4GHz.

 

Beam Forming  zwiększa zasięg w wielopoziomowych domach oraz biurach. To rozwiązanie jest najbardziej opłacalne dla miejsc, gdzie występuje dużo kondygnacji oraz dużo ścian, ta technologia pozwala na osiąganie dużych prędkości oraz szerokiego zasięgu wewnątrz budynków.

 

 

Kierunkowe nadawanie sygnału

Bezprzewodowe anteny w ruterze pracującym w technologii beamforming automatycznie wykryją kierunek odbieranego sygnału. Następnie skupią się na transmisji właśnie w tym kierunki. Technologia ta zwiększa siłę oraz stabilność sygnału przesyłanego przez stałe przeszkody np. ściany. Beamforming zwiększa efektywność oraz poziom użyteczności poprzez znaczne zwiększenie pokrycia sygnałem.

 

Multi-ścieżka

Sygnał bezprzewodowy dociera zwykle do wielu niepożądanych miejsc, a to za sprawą odbicia. Podczas tego procesu możliwe jest utworzenie wielu ścieżek dostępu do celu. Takie działanie może spowodować problem „wcześniej wysłane pakiety wracają później”, co czyni większość pakietów bezużyteczną. Ruter N450R pozwala na specjalne buforowanie pakietów. Końcowym rezultatem jest znacznie lepsza wydajność sieci w kompleksowych środowiskach.

Podsumowanie:
Router Airlive N450R dzięki technologii Beam Forming:
- zwiększa zasięg w wielopoziomowych domach oraz biurach
- radzi sobie z przesyłanym sygnałem gdy jest dużo ścian i kondygnacji
- dostajesz silny mocny sygnał, bez straty pakietów