Jak szybkie jest Twoje WiFi, czyli o standardach sieci bezprzewodowej

Twoje WiFi działa wolno i nie masz pojęcia dlaczego tak się dzieje? Problemem wcale nie musi być jakość sieci dostarczanej przez Twojego dostawce. Problem może tkwić w Twoim routerze, który lata świetności ma już za sobą!

Co to za różnica?

Bardzo duża. To tak jak z telefonami. Spróbuj teraz pooglądać filmy na YouTube używając do tego celu telefonu z przed 4 lat z włączoną transmisją danych komórkowych. A teraz zrób to samo na swoim aktualnym telefonie. Dziś mamy standard LTE, kiedyś było to 3G, jeszcze wcześniej GPRS, a na samym początku WAP. Tak samo jest z bezprzewodową siecią WiFi. Co jakiś czas pojawiają się nowe standardy, które pozwalają na więcej. Jeśli Twój router ma już swoje lata, to istnieje duża szansa, że obsługuje przestarzały standard i nie zapewni Ci szybkiego internetu nawet jeśli u operatora wykupisz najdroższy abonament.

W jakich standardach może działać WiFi?

Kolejne standardy sieci WiFi oznaczane są literami alfabetu. Żeby było trudniej nie są to kolejne litery.. B,G,N,AC – takie standardy (od najstarszego) mamy na rynku. Poniżej przedstawiamy lata świetności i ich możliwości:

1999 rok – sieć 802.11b

Ten standard pozwalał na przeglądanie stron internetowych z prędkością do 11 Mb/s. Raczej mało prawdopodobne, że dalej korzystasz z routera działającego w tym standardzie.

2003 rok – sieć 802.11g

Tym razem standard pozwalał już na słuchanie muzyki online, a prędkość danych wynosiła 54 Mb/s. Istnieje szansa, że dalej korzystasz z routera o tym standardzie, ale jak najszybciej powinieneś zakupić coś na czasie.

2009 rok – sieć 802.11n

W tej chwili w tym standardzie działa większość routerów na rynku. Jest dobrze, ale musisz wiedzieć, że istnieje już nowsza technologia pozwalająca osiągnąć znacznie lepsze wyniki. Mówiąc krótko: masz szansę bardzo przyśpieszyć swój internet!

Standard umożliwia strumieniowanie materiałów online, zwiększył się również zasięg. realnie osiągana jest prędkość na poziomie 150 Mb/s.

2013 rok – sieć 802.11ac

Tym razem przełamano barierę prędkości gigabita na sekundę. To jeden z najnowszych standardów. Działa w zakresie 5GHz. Jest przygotowany na dzisiejsze czasy – umożliwia strumieniowanie wysokiej jakości materiałów wideo i audio, a także prowadzenie wideokonferencji, rozgrywek online i wdrożenia systemu monitoringu IP.

Jak sprawdzić w jakim standardzie działa mój router?

Bardzo łatwo. Wystarczy podejść do routera i znaleźć nalepkę (najczęściej na jego spodzie). Tam z pewnością znajdziesz informację odnośnie standardu. Możesz również wyszukać w sieci model routera i sprawdzić to online.

Routery AirLive

Aktualnie w ofercie posiadamy 2 routery wspierające najnowszy standard AC.

AirLive AC-1200R – stuknij tutaj, aby przeczytać więcej.

AirLive AC-1200UR – stuknij tutaj, aby przeczytać więcej.