Konferencja naukowa i szkolenia w zakresie chirurgii naczyniowej w Polsce z wykorzystaniem kamer AirLive

Wprowadzenie

W dniu 17 października w Sanoku odbyła się konferencja naukowa połączona ze szkoleniem w dziedzinie chirurgii naczyniowej.

Organizatorzy wydarzenia zaprosili dwóch wybitnych specjalistów, którzy obserwowali całą operację na żywo i wyjaśniali poszczególne etapy zabiegu. Profesor Piotr Szopiński to znany specjalista w chirurgii naczyniowej, a dr Torsten Fuß był wykładowcą w międzynarodowych warsztatach chirurgii naczyniowej.

Uczestnicy konferencji mogli obserwować całą operację wraz z komentarzami prowadzących dzięki firmie Comsat, dystrybutorowi i instalatorowi systemów monitoringu firmy AirLive.

Wyzwanie

Projekt wymagał instalacji dwóch kamer IP w sali operacyjnej. Prowadzącym zależało przede wszystkim na:

- monitorowaniu danych dotyczących funkcji życiowych pacjenta, wyświetlanych na ekranie monitora

- podglądu pracy chirurgów oraz całego stołu operacyjnego podczas operacji

10-big

Największym wyzwaniem było zapewnienie jasnego, ostrego i płynnego obrazu z sali operacyjnej i przesłanie go do sali konferencyjnej, znajdującej się w innej części kliniki za pomocą sieci lokalnej. Istotne było również zapisanie przebiegu całej operacji w celu wykorzystania tego materiału podczas zajęć na uczelni medycznej.

Rozwiązanie

Instalator zalecił wykorzystanie kamer IP firmy AirLive w tym projekcie. Aby zapewnić prostotę konfiguracji i solidność działania, wybrano kamery AirLive IP-200HD z zasilaniem PoE. Kamery podłączono do rejestratora CoreNVR9 z zamontowanym dyskiem twardym 500 GB.

Jedna z kamer została zamontowana na suficie w sali operacyjnej aby zapewnić pełny podgląd stołu operacyjnego oraz pracy chirurgów. Druga kamera została przymocowana na statywie przed ekranem monitora funkcji życiowych pacjenta aby monitorować i analizować wszystkie szczegóły podczas zabiegu.

Na sali konferencyjnej zamontowano 2 duże ekrany i projektory, które na bieżąco wyświetlały obraz z podłączonych kamer oraz system nagłośnienia, który umożliwił odsłuch komentarzy lekarzy prowadzących operację. Kamery AirLive IP-200HD oraz rejestrator CoreNVR9 zapewniły płynny i wyraźny obraz. Dodatkowo cała operacja została zapisana na dysku twardym, co umożliwia późniejsze odtwarzanie podczas zajęć na uczelni medycznej. Organizatorzy oraz uczestnicy konferencji byli zadowoleni z jakości obrazu i płynnej transmisji, dlatego potwierdzili chęć wykorzystania tego systemu na przyszłych konferencjach i szkoleniach.

20141017_103741