Monitoring w bibliotekach z wykorzystaniem kamer fisheye

biblioteka-min

Biblioteki i księgarnie to miejsca, które wymagają ciągłego monitorowania. Zdarzają się tu często przypadki kradzieże książek, ataki kieszonkowców, włamania, kradzież wyposażenia biblioteki (lub księgarni) itp. Dlatego bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa czytelnikom oraz pracownikom obiektu. Cel ten można osiągnąć poprzez instalację kilku standardowych kamer kopułkowych lub tubowych w newralgicznych miejscach, ale jest to rozwiązanie kosztowne i może nie zapewnić wymaganej skuteczności. Poza tym do kosztu zakupu kamer należy dodać koszt zakupu rejestratora oraz oprogramowania, które jest niezbędne do zarządzania wieloma kamerami. Innym rozwiązaniem, które jest tańsze i wygodniejsze jest wykorzystanie kamer z obiektywami typu fisheye, które przy odpowiedniej instalacji zapewnią 360° pola widzenia i zastępują kilka tradycyjnych kamer do monitoringu.

AirLive posiada w swojej ofercie nową gamę kamer IP fisheye – model FE-501OD do nadzoru zewnętrznego oraz FE-201DM / FE-501DM do zastosowań wewnętrznych. Te modele z 5 i 2 megapikselowymi sensorami zapewniają wysoką jakość obrazu, a zastosowany obiektyw fisheye pozwala monitorować znacznie większy obszar niż przy wykorzystaniu konwencjonalnych kamer. System monitoringu wykorzystany w bibliotece powinien być w stanie zarejestrować obraz o dużej liczbie szczegółów oraz nagrywać w warunkach niekorzystnego oświetlenia. Kamery AirLive z serii fisheye mogą nagrywać filmy przy oświetleniu na poziomie 0,1 Lux bez wykorzystania diod IR i są wyposażone w wygodną funkcję ePTZ do nawigowania po obrazie rejestrowanym przez kamerę. Główną funkcją jest możliwość ustawiania tzw. Region of Interest – czyli wybranego fragmentu z głównego ekranu, który zostanie powiększony bez utraty pełnego widoku z kamery. Poza możliwością zapisywania nagrań na dyskach HDD w rejestratorach, kamery AirLive pozwalają na rejestrowanie materiału na kartach microSD, co jest szczególnie przydatne w przypadkach awarii infrastruktury sieciowej. Dodatkowa obsługa standardu Power over Ethernet znacznie ułatwia instalację w każdych warunkach, nawet bez dostępu do źródła zasilania.

Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa monitoring w bibliotece może służyć do kontroli pracowników oraz weryfikowania wysokiego standardu usług. Ważny jest też nadzór miejsca przyjmowania dostaw, ponieważ to właśnie tam zdarzają się najczęściej kradzieże. AirLive opracował oprogramowanie do zarządzania wieloma kamerami – CamPro Express, które pozwala na łatwą konfigurację i obsługę kamer fisheye zamontowanych w danym obiekcie. Możliwość jednoczesnego podglądu obrazu oraz jego rejestracji jest bardzo ważna, dlatego kamery AirLive z serii fisheye doskonale nadają się do monitoringu miejsc takich jak biblioteki, markety oraz stacje benzynowe.