Przyszłość firmy AirLive – wywiad z wiceprezesem firmy AirLive, dr Albertem Yeh

Funkcje inteligentnego domu dla wszystkich
Założona w 1993 roku tajwańska firma OvisLink jest przodującym dostawcą rozwiązań sieciowych, który sprzedaje swoje produkty pod własną marką AirLive. Zaczynawszy jako producent urządzeń bezprzewodowych, przedsiębiorstwo stopniowo rozrosło się w kierunku rozwoju kamer do monitoringu. Dziś projektuje niektóre z najbardziej awangardowych, inteligentnych urządzeń zarówno dla domowego, jak i profesjonalnego użytku. 3-megapikselowa, miniaturowa kopułkowa kamera IP MD-3025-IVS to jeden z najnowszych modeli. Albert Yeh, wiceprezes OvisLink, zapytany o filozofię projektowania, odpowiada, iż AirLive posiada swój własny język wzornictwa, w którym podkreślane są „ergonomia i małe rozmiary”. „3-megapikselowa kamera IP AirLive jest obecnie najmniejszą na świecie w swojej klasie, jeśli weźmiemy pod uwagę wymiary.” przyznał dr Yeh. „Można ją zamontować gdziekolwiek, na przykład w autobusach i pociągach.”

wywiad1

Asortyment inteligentnych kamer AirLive może być podzielony na dwie kategorie: do domowego oraz profesjonalnego użytku. Choć w USA – dziś największym rynku tych urządzeń – to domowe, inteligetne kamery wiodą prym, dr Yeh stwierdził, że wciąż starają się mocno skupiać na profesjonalnym, przemysłowym sprzęcie, który jest zaadresowany przede wszystkim do instalatorów.

„Niektórzy skupiali się na inteligentnych kamerach przez blisko dekadę, lecz w rzeczywistości nigdy nie udało im się wystartować z masową produkcją, gdyż większość z nich kierowała swoją ofertę tylko dla luksusowych domów. W każdym razie, patrząc perspektywicznie, rynek inteligentnych kamer wciąż wyglądają obiecująco.”

Z czasem, gdy coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na inteligentne urządzenia, specjaliści przewidują, że rynek będzie równocześnie kształtował za sprawą wzlotów i upadków zależących od zintegrowania funkcjonalności oraz zastosowania produktów. Wypracowanie koncepcji estetycznej jest sposobem myślenia każdego z producentów. „Projektujemy produkty, które pozostają w zgodzie ze środowiskiem i jego otoczeniem”, stwierdził dr Yeh.

Inteligentne funkcje
Według dr Yeh, inteligentne domowe kamery mają dwie kluczowe funkcje: monitorowanie oraz kontrolowanie. Przeciętny użytkownik korzystał już z funkcji monitorowania zwierzęcia lub dziecka, czy kontroli poziomu zużycia energii, dlatego te funkcje nie są niczym nowym, jeśli chodzi o kamery do nadzoru.

OvisLink łączy inteligencję z miniaturowymi kamerami kopułkowymi poprzez dodawanie nowych funkcji do wbudowanego oprogramowania. Do inteligentnych funkcji, obecnych w kamerach AirLive można zaliczyć wykrywanie i rozpoznawanie twarzy, funkcję iMotion, Trip Zone, liczenie obiektów oraz funkcję eFence.

wywiad2

Wraz z rozwojem i udoskonalaniem kamer – wprowadzaniem nowych procesorów, obiektywów i sensorów obrazu – luka technologiczna pomiędzy producentami staje się coraz mniejsza, gdyż każdy masowo produkuje urządzenia sprzętowo podobne lub niemal identyczne. „Sukces nie polega na posiadaniu najlepszych części, ale na ich jak najlepszej współpracy” dodał dr Yeh.

Obecnie firma OvisLink pracuje nad rozwojem inteligentnych kamer z kontrolą podczerwieni. Najprawdopodobniej pozostaną one kompaktowym sprzętem, podobnym do linii miniaturowych kamer kopułkowych.

Nie dla chmury
Choć rosnące znaczenie chmury obliczeniowej może zdławić rozwój rynku komputerów stacjonarnych i notebooków, a zwłaszcza pamięci dynamicznych, kart graficznych oraz płyt CD, producenci inteligentnych kamer jeszcze nie skupiają się całkowicie na usługach dostarczanych przez chmurę.

„Jednym poważnym problemem z chmurą obliczeniową jest fakt, iż nie umożliwia ona nagrywania w czasie rzeczywistym.” Zauważył dr Yeh. „Ponadto problemem dla inteligentnych kamer jest pojemność zapisu, ponieważ przestrzeń przeznaczona dla wideo w chmurze jest limitowana.”

wywiad3

Obecnie dostępne serwisy umożliwiające zapis w Chmurze (Dysk Google, Dropbox itd.) są dostepne za darmo, lecz z ograniczeniami dotyczącymi pojemności zapisu. Stanowiłoby to spory problem dla użykowników, którzy korzystają z aplikacji wymagających 24-godzinnego nagrywania obrazu na żywo. Dr Yeh przyznał, że woli używać pamięci lokalnej (MVR lub NAS/karty SD) i pobierać dane zdalnie.

4K, h.265 i inne przeszkody
Dr Yeh zapytany o to, czy AirLive wdroży w przyszłości standard h.265, odpowiedział, iż już sam sposób kompresji obrazu h.264 jest wystarczający dla osiągania rozdzielczości 720p i pokrywa się z wymaganiami większości użytkowników na świecie. Co więcej, przyjęcie standardu h.265 oznaczałoby zwiększenie kosztów, chociaż h.265 pozostaje ważnym czynnikiem ze względu na przyszłe zastosowania, umożliwiające nagrywanie w rozdzielczości 4K. Jednak obecnie standard h.265 jest nieosiągalny dla mas.

„Problem nie leży w technologii, lecz integralności”, powiedział dr Yeh. „Największą przeszkodą dla producentów jest przyjęcie interfejsu, gdyż obecnie nie ma wspólnego porozumienia czy swego rodzaju sojuszu, który jest obecny w sektorze smartfonów i tabletów. Rozwiązanie nie polega na czekaniu na opanowanie najlepszej platformy, – ZigBee, Z-Wave czy innych – ale na zawiązaniu sojuszu pomiędzy największymi markami” dodał dr Yeh.