Rodzina kamer FishEye – jedna kamera zamiast 3…?

Na pierwszy rzut oka każdy z nas myśli, że kamera Fisheye to  tylko jeden widok, takie „rybie oko” czyli panorama troszkę wygięta.
Tak właśnie pomyślałem kiedy pierwszy raz zobaczyłem napis „nowość 2012/13- kamera Fisheye”.

Po prezentacji jednak jej funkcji  wciąż jestem pod jej wrażeniem.

1 kamera umożliwia przedstawienie nam 4 różnych  widoków i moim zdaniem tak właśnie powinna być promowana ta kamera 1=4:)
Jak to działa? Wszystko dzięki zastosowaniu specjalnej soczewki fisheye ( rybie oko), która pozwala nagrywać obraz pod kątem 360 stopni oraz funkcjom e-PTZ które umożliwiają obróbkę widoku. To właśnie funkcje e-PTZ,  dzielą widziany ekran na części. Po wybraniu danej części możemy nią sterować: zmieniać kąt patrzenia, przybliżać, oddalać i to niezależnie od pozostałych trzech widoków. Niesamowite wrażenie.

Przykładowy filmik:

Click here to view the embedded video.

 

 

 

AirLive FE-200CU – 2 megapikselowa naścienna kamera PoE

Dane podstawowe:

  • Zaawansowany filtr e-PTZ
  • Panoramiczny obraz 180 i 360 stopni
  • 2 megapikselowy sensor, rozdzielczość do 1600×1200
  • Kompresa H.264 & MJPEG
    Slot na karty microSD
  • Wbudowane gniazdo na głośniki oraz mikrofon
  • Obsługa PoE 802.3af
  • Mechaniczny filtr IR-CUT

 

FE-200CU to sieciowa kamera typu Rybie oko posiadająca kompresję H.264-AVC oraz wiele bogatych funkcji. Urządzenie posiada soczewki typu rybie oko dzięki czemu może nagrywać obraz z kątem obserwacji równym 360 stopni. FE-200CU posiada wiele trybów nagrywania obrazu, wliczając w to obraz oryginalny, podwójny, potrójny oraz poczwórny podział. Kamera posiada również trzy tryby pracy: naścienny, sufitowy oraz naścienny 720p. Kamera ta idealnie nadaje się do obserwacji hal, sklepów, biur itp. Kamera została zaprojektowana w ten sposób, by móc ją zamontować na ścianie, suficie lub każdej innej powierzchni płaskiej.

 

 

Panorama 180 i 360 stopni oraz funkcja e-PTZ

AirLive FE-200CU pozwala na monitorowanie obszaru w wysokiej rozdzielczości bez żadnego „ślepego miejsca”, jest to bardzo dyskretna kamera. Zamontowana na suficie pozwala na obserwowanie obszaru pod kątem 360 stopni, nadzorując przy tym cały obszar. Z jednej kamery można wyświetlić obraz do 4 wirtualnych kamer. Wykorzystując fukncję e-PTZ, wszystkie kąty obserwacji mogą zostać dostosowane za pomocą jednego przycisku myszy. Nadzór jeszcze nigdy nie był taki prosty.

Kilka trybów montażu kamery, a w każdym z trybów możliwych jest  kilka widoków:

Uwaga: Widoki kamery zależą od rodzaju kamery i wybranego trybu montażu. Poniżej kilka podstawowych widoków.
Szczegółowy podział widoków z podziałem na kamery został pokazany na grafie poniżej.

Podstawowy widok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Panoramiczny


Najbardziej ciekawy widok – 4 okienka i podział całego obszaru.
W każde z okien można kliknąć i pracować na nim: przybliżać oddalać, zmieniać kąt itp.

 
Potrójny

Pokazane widoki zależą od modelu kamery oraz wybranego trybu montażu kamery w  panelu zarządzania kamerą.

Wysokiej jakości 2-megapikselowy obraz

AirLive FE-200CU jest wyposażony w wysokiej jakości sensor, dzięki niemu kamera jest w stanie przechwycić obraz w rozdzielczości 1600×1200 pikseli. Jedną z największych zalet obserwacji w wysokiej jakości jest możliwość uchwycenia większej liczby szczegółów w poszczególnych klatkach obrazu które są bardzo przydatne przy identyfikacji przedmiotów bądź osób na danym nagraniu.

 

Nagrywanie na karty microSD oraz obsługa PoE 802.3af

Karta pamięci pozwala na zapis lokalny na karcie SD znajdującej się w Twojej kamerze. Ta opcja jest dostępna tylko wtedy, gdy w kamerze znajduje się obsługiwany typ karty microSD/SDHC. Dodatkowo kamera obsługuje PoE 802.3af, dzięki czemu istnieje możliwość instalacji urządzenia z dala od źródła zasilania.

 

Filtr IR-CUT

Zmienny  IR-Cut to wyposażenie, które automatycznie dostraja filtr IR do panujących warunków świetlnych w otoczeniu. W dzień filtr będzie filtrował niepotrzebne światło podczerwone po to, by móc zachować odpowiednią gamę kolorów.

 

Wbudowany mikrofon oraz głośniki

AirLive FE-200CU posiada wbudowany mikrofon oraz głośnik, dzięki czemu użytkownik posiada dwukierunkową komunikację bez potrzeby instalacji zewnętrznych urządzeń.

 

Oprogramowanie do nagrywania maksymalnie z 64 kamer jednocześnie

AirLive FE-200CU jest wyposażony w oprogramowanie pozwalające na nagrywanie obrazu z z maksymalnie 64 kamer jednocześnie. Dodatkowo, oprogramowanie wykrywa przesunięcie czy też zablokowanie kamery. Kamera wyposażona jest również w IP Wizard, które automatycznie wykrywa kamery w sieciach

 

Aplikacja dla Android oraz iOS

AirLive współpracuje z IPCAM Viewer, dzieki czemu możliwe jest podglądanie obrazu wprost z kamery na ekranie Twojego smartfona. Oglądaj obraz na urządzeniach z systemami Android, na iPhone lub iPad. Więcej informacji znajduje sie na stronie FAQ.

 

Kamera dostępna jest dodatkowo w dwóch wersjach:

FE-200VD – 2-megapikselowa kamera PoE typu Rybie Oko – zewnętrzna, odporna na warunki atmosferyczne

 

AirLive FE-200VD to kopułkowa kamerka wyposażona w mechaniczny filtr IR CUT. Wandaloodporna obudowa oraz zabezpieczenia IP66 chronią FE-200VD przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi oraz przed fizycznym atakiem na kamerę. Solidna obudowa oraz szeroki kąt obserwacji -200VD to idealny wybór na nadzór w miejscach publicznych oraz w miejscach niebezpiecznych.

FE-200DM  – 2-megapikselowa sufitowa kamera typu Rybie Oko

 

AirLive FE-200DM pozwala na monitorowanie obszaru w wysokiej rozdzielczości bez żadnego „ślepego miejsca”. Jest to bardzo dyskretna kamera. Zamontowana na suficie pozwala na obserwowanie obszaru pod kątem 360 stopni, nadzorując przy tym cały obszar. Z jednej kamery można wyświetlić obraz do 4 wirtualnych kamer.